Jak skutecznie zadbać o bezpieczeństwo w sieci – czym jest klucz U2F i jak działa

20 czerwca 2023

Klucz U2F to jedna z najskuteczniejszych metod autoryzacji dwuskładnikowej. Sprawdź, jak działa i jak może zadbać o bezpieczeństwo w sieci.

Spis treści: 

  1. Czym jest klucz zabezpieczeń U2F?
  2. Jak działa?
  3. Klucz U2F – jak używać?
  4. Czy warto używać autoryzacji dwuskładnikowej?

Czym jest klucz zabezpieczeń U2F?

Jednymi z najbardziej popularnych metod zabezpieczenia dwuskładnikowego są kody SMS i aplikacje autoryzacyjne. Aktualnie hakerzy mają jednak sposoby, żeby je obejść! Najbardziej rekomendowaną przez specjalistów dwuskładnikową metodą zabezpieczania się w cyberprzestrzeni jest klucz U2F. Wyglądem przypomina zwyczajny pendrive, służy jednak do potwierdzania swojej tożsamości w sieci. 

Klucz zabezpieczeń U2F (Universal Second Factor) jest narzędziem wykorzystywanym do dwuetapowej weryfikacji tożsamości użytkownika online. Został pierwotnie opracowany przez Google wraz z Yubico, a aktualnie jest rozbudowywany przez otwarte stowarzyszenie FIDO Alliance. Jest to jedyna metoda chroniąca w 100% przed phishingiem.

Jak działa?

Klucz U2F przechowuje indywidualny i zaszyfrowany „kod dostępu”. Cała operacja weryfikacji odbywa się w obrębie klucza, gdzie generowane są dwa klucze – prywatny i publiczny. Prywatny nigdy nie opuszcza U2F, dzięki czemu nie jest możliwe wykradzenie informacji. Jeżeli zgubisz fizyczny klucz, nic nie stanie się z Twoimi kontami online, gdyż sam klucz nie przechowuje żadnych danych, które pozwoliłyby osobom postronnym wkraść się do Twoich kont osobistych. Nawet jeżeli ktoś pozna login i hasło do danego konta, chociażby w następstwie wycieku danych, nie będzie mógł dostać się do niego, gdyż nie będzie dysponował kluczem, który jest niezbędny do zalogowania. 

Jest on świetnym zabezpieczeniem przed phishingiem – nawet jeżeli wpiszemy dane do logowania na sfałszowanej stronie, urządzenie wykryje podrobione strony internetowe i blokuje przekazywanie im informacji. Zatem realnie chroni przed tego typu cyberatakami.

klucz-u2f-bezpieczenstwo-w-sieci

Klucz U2F – jak używać?

Jest to metoda bardzo łatwa w obsłudze. Nie wymaga zapamiętywania dodatkowych haseł czy wpisywania kodów, wystarczy mieć przy sobie fizycznie klucz i użyć go w odpowiednim momencie logowania. 

Weryfikacja dwuetapowa przy pomocy tej metody odbywa się poprzez, najpierw wpisanie loginu i hasła na stronie internetowej lub w aplikacji, a następnie włożenie klucza do portu USB. Dalej wystarczy fizyczne naciśnięcie przycisku, który znajduje się na kluczu. Możliwe jest także zbliżenie go do NFC w smartfonie. 

Czy warto używać autoryzacji dwuskładnikowej?

Jak mówi Maciej Cieśla, Head of Cybersecurity w HackerU:

„Cyberbezpieczeństwo opiera się na warstwach. Jedną z nich jest uwierzytelnianie kilkuskładnikowe. Dzięki temu możemy właśnie zaimplementować taką dodatkową warstwę i tym samym zwiększyć poziom bezpieczeństwa. W przypadku kont użytkownika można w tym celu wykorzystać dedykowane urządzenia, takie jak dedykowane klucze U2F lub samemu je sobie stworzyć instalując odpowiednie oprogramowanie na zwykłych pendrive'ach”

Czy warto więc stosować klucze w celu zwiększenia swojego bezpieczeństwa w sieci? Jednym słowem – warto 😉