Cyberbezpieczeństwo – jak zacząć karierę w branży?

10 marca 2021

Praca specjalisty ds. cyberbezpieczeństwa jest obecnie jednym z najbardziej pożądanych i najlepiej opłacanych stanowisk na globalnym rynku pracy. Jednak jak to zwykle bywa – najtrudniej jest zacząć, zwłaszcza kiedy nie ma się jeszcze żadnego doświadczenia. Jakie predyspozycje i umiejętności są najbardziej cenione w branży cyberbezpieczeństwa oraz jak przekonać się czy jest odpowiednia właśnie dla Ciebie?

cyberbezpieczeństwo-jak-rozpocząć

Cyberbezpieczeństwo – predyspozycje do pracy w zawodzie

Warto zacząć od specyficznych, naturalnych cech i predyspozycji, które w środowisku ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa są uznawane za najbardziej przydatne w pracy. Żeby to sprawdzić, spróbuj odpowiedzieć na pytanie czy:

  • masz zdolność logicznego myślenia i rozkładania wszystkiego na czynniki pierwsze?
  • nie odpuszczasz, dopóki nie poznasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania?
  • lubisz sięgać po kreatywne, niekonwencjonalne rozwiązania aby je uzyskać?
  • potrafisz przy tym zachować rzetelność i konsekwencję?
  • masz tzw. głód wiedzy z obszaru nowych technologii?

Jeżeli na powyższe pytania możesz odpowiedzieć twierdząco, to zapewne masz naturalne predyspozycje do pracy w branży cyberbezpieczeństwa. Ekspertów w tej dziedzinie charakteryzuje specyficzne zestawienie zdolności analitycznych z kreatywnością i umiejętnością nieszablonowego myślenia. Praca wymaga od nich zarówno skrupulatności i konsekwencji, która pozwala im w każdym momencie wrócić do punktu wyjścia swojej analizy, jak i odwagi oraz ciągłej otwartości na poszukiwanie nowych rozwiązań.

cyberbezpieczeństwo-umiejętności

W przyszłej pracy zawodowej będziesz mierzyć się z realnymi zagrożeniami, dlatego musisz poznać sposób myślenia hakerów, przewidywać i blokować ich działania. Jeśli chcesz dojść do takiego poziomu, czeka Cię ciągła nauka i niestrudzona praktyka; cyberbezpieczeństwo to najszybciej rozwijająca się branża na świecie, a Ty powinieneś być zawsze o jeden krok do przodu przed zbliżającym się zagrożeniem. Będziesz odpowiedzialny za bezpieczeństwo całej organizacji, które często zależeć będzie od skutecznej komunikacji z zespołem i błyskawicznego podejmowania decyzji – musisz więc grać zespołowo i zachować zimną krew.

Jeżeli to co przeczytałeś Cię nie przeraziło, rzeczywiście ten kierunek może być dla Ciebie!

Cyberbezpieczeństwo – umiejętności

W tym przypadku lista zagadnień jest o wiele krótsza, ale całkowicie oparta na Twoim zaangażowaniu, które pozwoli Ci zdobyć podstawowe umiejętności przydatne do rozpoczęcia nauki.

1. How is your English?

Znajomość angielskiego pozwoli Ci rozpocząć naukę i czerpać wiedzę z materiałów, które najczęściej dostępne są wyłącznie w tym języku. Tematyka cyberbezpieczeństwa obejmuje ogrom informacji z anglojęzycznych stron, forów, blogów, kanałów w mediach społecznościowych, czyli wiedzy i inspiracji ekspertów oraz bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek po fachu. Bez tego ani rusz, więc jeśli czujesz, że twój angielski wymaga poprawy, zacznij nad nim pracować już dziś.

2. Dowolny język programowania mile widziany

Kiedy opanujesz pierwszy, to nauka kolejnych będzie już o wiele łatwiejsza, ponieważ ich założenia są do siebie bardzo podobne. Najważniejsze jest to, aby poznać i zrozumieć koncepcję programowania. Jeżeli nie wiesz który język wybrać na początek, możesz spróbować zacząć od Pythona – jest czytelny, prosty do pisania, a w sieci znajdziesz mnóstwo darmowych materiałów do nauki.

3. Bądź na bieżąco z nowymi technologiami!

Trudno dziś nie znać pewnych pojęć, ale zwłaszcza Ty powinieneś mieć wiedzę na temat najnowszych technologii i uważnie śledzić ich rozwój. Potencjalnie będzie to Twój chleb powszedni, dlatego zwróć szczególną uwagę fakty dotyczące:

cyberbezpieczeństwo-predyspozycje
  • Chmury

w dobie cyfrowej transformacji organizacje rządowe, międzynarodowe korporacje, duże, średnie, małe firmy i my wszyscy – przenosimy swoje dane do chmury. Częstotliwość ataków na systemy chmurowe rośnie w zatrważającym tempie i mogą w przyszłości doprowadzić nawet do upadku całej organizacji. Zwróć więc uwagę na to, co dzieje się w technologiach chmurowych, aby ułatwić sobie naukę, a w przyszłości mieć przewagę konkurencyjną na rynku.

  • Technologii szyfrowania

firmy finansowe, firmy obsługujące karty kredytowe, agencje rządowe i firmy prywatne każdej wielkości, wszystkie potrzebują specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa, aby wzmocnić odporność na ataki hakerów. Wiedza na temat rozwoju technologii szyfrowania pozwala to osiągnąć, więc już teraz bądź z nią na bieżąco.

  • Internetu rzeczy (IoT)

urządzenia IoT bardzo często są wprowadzane na rynek bez uprzednich profesjonalnie wykonanych testów bezpieczeństwa, co może mieć w konsekwencji wpływ na poziom cyberbezpieczeństwa całej sieci, np. dostępna z Internetu lodówka z kamerką na kuchnię. Dzisiaj, naruszenie bezpieczeństwa może nastąpić nawet poprzez inteligentną żarówkę – ta dziedzina wiedzy jest równie niezbędna co fascynująca, zatem rozwijanie jej nie powinno być dla Ciebie problemem.

  • Sztucznej inteligencji (AI) i uczenia maszynowego (machine learning)

firmy zajmujące się cyberbezpieczeństwem uczą systemy AI wykrywania wirusów i złośliwego oprogramowania, więc z całą pewnością będziesz mieć z nimi do czynienia na co dzień. To technologie, które bardzo szybko się zmieniają, zatem śledź ten postęp uważnie już od dziś. AI zaczyna być również coraz mocniej wykorzystywane w prowadzeniu automatycznych skanów bezpieczeństwa, co może w przyszłości zastąpić część pracy ludzi. Dlatego tak ważne jest, aby wejść w rynek CyberSecurity jak najszybciej.

Cyberbezpieczeństwo – jak się sprawdzić?

Załóżmy, że posiadasz wymienione wcześniej predyspozycje i umiejętności, masz też podstawową wiedzę o najnowszych technologiach; wciąż jednak nie jesteś pewien, czy cyberbezpieczeństwo to kierunek dla Ciebie. Inwestycja w naukę jest w każdym przypadku nieco kosztowna, najlepiej więc byłoby móc ją rozpocząć na próbę. Na szczęście jest taka możliwość!

Hackeru-kursy-cyberbezpieczeństwa

HackerU to instytut, który szkoli przyszłych specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa już od 25 lat. Z doświadczenia i wiedzy izraelskich ekspertów od niedawna mogą skorzystać także polscy kursanci. Program nauki HackerU zakłada 4 tygodniowy kurs próbny, podczas którego mogą przekonać się, czy cyberbezpieczeństwo jest dla nich odpowiednim kierunkiem.

W kursie może wziąć udział każdy, kto chciałby zajmować się cyberbezpieczeństwem; jest tak skonstruowany, aby odnalazły się na nim osoby na każdym poziomie edukacji. Nie trzeba mieć doświadczenia w IT (chociaż oczywiście jest bardzo przydatne), nie jest również wymagana umiejętność programowania – jeżeli zdecydujesz się kontynuować naukę, nauczysz się tego w dalszej części kursu. W część próbnej poznasz natomiast podstawy bezpieczeństwa sieci, cyberbezpieczeństwa, wirtualizacji i infrastruktury cybernetycznej w żywym, internetowym środowisku nauczania. Wykładowcy to praktycy, na co dzień zajmujący się cyberbezpieczeństwem, którzy przekażą Ci próbkę tego, na czym będzie polegać Twoja przyszła praca.

Nabór na kursy HackerU trwa cały czas – naukę możesz rozpocząć w każdej chwili. Zajęcia odbywają się wieczorowo lub co weekend, więc bez problemu pogodzisz je z innymi aktywnościami – studiami dziennymi lub pracą zawodową. Prowadzone są na żywo w formule online, co umożliwia pełną interakcję i aktywne uczestnictwo. Próbna część kursu trwa miesiąc i kończy się egzaminem, po którym sam decydujesz czy chcesz kontynuować naukę. Oczywiście możesz przy tym liczyć na rzetelny feedback prowadzących, w którym obie strony podsumują możliwość realizacji swojego celu.

Celem HackerU jest szkolenie specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa nowej generacji. O tym, co to oznacza mówił ostatnio podczas jednego z wywiadów Maciej Cieśla, Head of Cyber Security w HackerU:

To co charakteryzuje wysokiej klasy specjalistów to przede wszystkim podejście typu: “Na wszystko jest sposób” – There is always a way. Zawsze istnieje możliwość wejścia do systemu, aplikacji, usługi. Jeśli nie dziś, to jutro. Jeśli nie przy obecnej konfiguracji, to podczas kolejnej aktualizacji. Jeśli nie poprzez lukę w oprogramowaniu, to poprzez człowieka. Natomiast jeśli chodzi o umiejętności stricte techniczne to chciałbym wspomnieć o kwestii dotyczącej researchu – umiejętności, która jest jedną z najważniejszych w IT, a szczególnie w cybersecurity. Obecnie to nie teoretyczna wiedza, regułki i definicje pozwalają skutecznie realizować zadania z bezpieczeństwa IT, a właśnie umiejętności praktyczne i szybkość wyszukiwania informacji. Kolejna kwestia to myślenie “out of the box”. Poziom technologiczny rośnie wykładniczo i aby móc skutecznie realizować operacje cybersecurity – np. w kontekście Red Teamingu – należy się non-stop rozwijać. Poznawanie nowych technologii uwalnia naszą kreatywność, a ta prowadzi do niecodziennych rozwiązań obecnych problemów.”

Jeśli Twoim celem będzie rozwój kompetencji o których mowa powyżej, warto pamiętać, że branża cyberbezpieczeństwa rozwija się i zmienia niesamowicie szybko. 5-letnie, czy nawet 3-letnie programy studiów często już na 1 roku zaczynają być nieaktualne, przy tym często opierają się głównie na wiedzy teoretycznej. Kontynuując naukę z HackerU decydujesz się na 6 miesięcy intensywnej praktyki, która nie tylko wyposaży Cię w umiejętności niezbędne do pracy w zawodzie, ale też zagwarantuje zatrudnienie (masz to w kontrakcie).

Po ukończeniu kursu będziesz mógł pracować jako pentester, specjalista ds. cybersecurity, audytor ds. bezpieczeństwa, doradca w zakresie bezpieczeństwa systemów i sieci lub administrator systemów. Całościowa inwestycja w kurs zwróci się bardzo szybko, ponieważ zarobki na tych stanowiskach w Polsce wynoszą nawet do 25 000 zł miesięcznie. W euro i dolarach stawka rośnie, a Ciebie nic nie powstrzyma przed pracą za granicą, ponieważ certyfikat, który uzyskasz jest uznawany na całym świecie. Warto się zatem nad tym poważnie zastanowić ????