Jak skutecznie dbać o bezpieczeństwo w sieci – największe zagrożenia związane z publiczną siecią WI-FI
Największe zagrożenia związane z publiczną siecią Wi-Fi
Lotniska, kawiarnie, restauracje i bary to tylko niektóre miejsca, w których można połączyć się z publicznym Wi-Fi. Jest to bardzo wygodne, gdyż pozwala nam na pozostanie w kontakcie i bycie produktywnym także w podróży. Jednak pod urokiem bezpłatnego dostępu do Internetu, kryją się niebezpieczeństwa, które mogą zagrozić naszym wrażliwym danym i bezpieczeństwu online. Zobacz, jakie jest ryzyko związane z korzystaniem z publicznych sieci Wi-Fi oraz jak chronić swoje dane osobowe w takich sytuacjach.
Spis treści:
- Ataki typu Man-in-the-Middle
- Nieszyfrowane połączenia
- Fałszywe sieci Wi-Fi
- Dystrybucja złośliwego oprogramowania
- Surfowanie z ukrycia i zagrożenia fizyczne
- Brak sieci godnych zaufania
Ataki typu Man-in-the-Middle
Jednym z najważniejszych zagrożeń związanych z publicznymi sieciami Wi-Fi jest możliwość ataków typu man-in-the-middle (MitM). Hakerzy mogą przechwytywać komunikację między urządzeniem a siecią Wi-Fi, umożliwiając im podsłuchiwanie aktywności online, kradzież poufnych informacji, takich jak hasła, a nawet manipulowanie przesyłanymi danymi. Ryzyko to jest szczególnie powszechne w niezabezpieczonych lub słabo chronionych sieciach Wi-Fi, w których cyberprzestępcy mogą wykorzystywać luki w zabezpieczeniach.
Nieszyfrowane połączenia
Publiczne sieci Wi-Fi często nie są szyfrowane, przez co dane użytkownika są podatne na przechwycenie. Bez szyfrowania hakerzy mogą łatwo przechwycić i wyświetlić przesyłane informacje, w tym dane logowania, emaile i dane finansowe. Należy zachować ostrożność podczas uzyskiwania dostępu do stron internetowych, które wymagają poufnych informacji, takich jak bankowość internetowa czy portale zakupowe, podczas połączenia z publiczną siecią Wi-Fi.
Fałszywe sieci Wi-Fi
Cyberprzestępcy mogą tworzyć złośliwe sieci Wi-Fi o właściwie brzmiących nazwach, aby oszukać niczego nie podejrzewających użytkowników. Te „bliźniacze” sieci naśladują wygląd zaufanych hotspotów, zachęcając użytkowników do połączenia się i nieświadomego ujawnienia swoich danych. Po nawiązaniu połączenia hakerzy mogą przeprowadzać ataki lub monitorować aktywność użytkownika w sieci. Zawsze weryfikuj legalność publicznej sieci Wi-Fi w oferującej ją placówce lub korzystaj z zaufanych sieci o zweryfikowanej historii.
Dystrybucja złośliwego oprogramowania
Darmowe Wi-Fi może być wykorzystywane do dystrybucji złośliwego oprogramowania. Hakerzy mogą wprowadzać złośliwe aplikacje do sieci lub wykorzystywać luki w zabezpieczeniach. Podłączone urządzenie po zainfekowaniu staje się podatne na kradzież danych, nieautoryzowany dostęp, a nawet ataki ransomware. Kluczowe jest posiadanie aktualnego programu antywirusowego i ochrony firewall, aby zminimalizować ryzyko infiltracji przez złośliwe oprogramowanie i zwiększyć swoje bezpieczeństwo w sieci.
Zagrożenia fizyczne
W miejscach publicznego dostępu do Wi-Fi, często brakuje prywatności, co ułatwia osobom fizycznym angażowanie się w tzw. shoulder surfing – zaglądanie przez ramię w celu zebrania poufnych informacji, takich jak hasła czy dane karty kredytowej. Ponadto, w zatłoczonych miejscach publicznych jesteśmy także narażeni na bezpośrednią kradzież lub ingerencję w pozostawione bez opieki urządzenie. Zawsze zachowuj czujność, osłaniaj ekran przed wzrokiem ciekawskich osób i zabezpieczaj swoje urządzenia, aby zminimalizować ryzyko wykradzenia Twoich danych. Na rynku można znaleźć specjalistyczne szkła zmniejszające ryzyko shoulder surfingu. Wystarczy przykleić je np. do telefonu, a informacje na ekranie będą widoczne tylko dla osoby, która jest naprzeciwko chronionego sprzętu.
Dodatkowa ochrona
Podczas gdy renomowane instytucje mogą oferować bezpieczne publiczne sieci Wi-Fi, należy zachować ostrożność podczas łączenia się z nieznanymi lub niezaufanymi sieciami. Hotele, miejsca wydarzeń i sklepy często mają wiele dostępnych sieci, ale nie wszystkie muszą być oryginalne lub odpowiednio chronione. Aby zminimalizować ryzyko kradzieży danych warto po podłączeniu się do publicznej sieci WiFi warto skorzystać z sieci VPN (Virtual Private Network) w celu uzyskania dodatkowej warstwy szyfrowania. Należy także pamiętać, aby nie podawać nigdzie żadnych danych w witrynach niekorzystających z protokołu HTTPS (oznaczone kłódką przy pasku adresu).
Publiczne sieci Wi-Fi oferują niezaprzeczalną wygodę, jednak nie należy lekceważyć związanego z nimi ryzyka. Zrozumienie potencjalnych zagrożeń związanych z publicznymi sieciami Wi-Fi ma kluczowe znaczenie dla ochrony danych osobowych i zachowania bezpieczeństwa w Internecie.
Dzięki korzystaniu z VPN, aktualizowaniu urządzeń, unikaniu wrażliwych transakcji i zachowaniu czujności w miejscach publicznych, można zminimalizować ryzyko i cieszyć się korzyściami płynącymi z pozostawania w kontakcie, jednocześnie chroniąc poufne dane przed wścibskimi oczami. Pamiętaj, że jeśli chodzi o publiczne Wi-Fi, zawsze lepiej zachować ostrożność.
Chcesz, żeby Twoja firma także była przygotowana na cyberzagrożenia? Sprawdź szkolenia z zakresu świadomości cybersecurity oferowane przez HackerU. Nasze kompleksowe rozwiązania wzmocnią bezpieczeństwo w sieci organizacji i przygotują pracowników na potencjalne zagrożenia. Skontaktuj się z nami, żeby poznać możliwości dopasowane indywidualnie do Twoich potrzeb.