7 faz ataku konia trojańskiego
Ataki za pomocą złośliwego oprogramowania są coraz częstsze i coraz bardziej dotkliwe. Laptopy, komputery stacjonarne, tablety i telefony komórkowe są codziennie narażone na ataki trojanów. Skojarzenie nazwy z mitologią grecką jest uzasadnione, bowiem szkodliwy kod niczym greccy Achajowie wkrada się do środka urządzenia pod pozorem zaufanego programu.
Cyberprzestępcy zwiększają swoje wyrachowanie i obmyślają coraz to bardziej skomplikowane strategie. Wykorzystują fakt, iż wielu pracowników pracuje zdalnie, a ich wiedza z zakresu bezpieczeństwa sprzętu i systemów z jakich korzystają nie jest zbyt wysoka. Tym samym firmowe tajemnice takie jak know how i wrażliwe dane stają się możliwe do przejęcia przy użyciu koni trojańskich.
Aby lepiej zapobiegać takim incydentom, warto poznać schemat ataku. Przedstawiamy go w kolejnych krokach.
- PROJEKT
Złośliwe oprogramowanie potrzebuje odpowiedniego zaprojektowania, a same konie trojańskie to bardzo szeroka kategoria możliwości. Warto jednak zwrócić uwagę na cel, którym jest wkradnięcie się do systemu użytkownika pod pozorem zaufanego pliku. Często na tym etapie hakerzy wykorzystują w nazwie i innych elementach wizualnych, dobrze znane i popularne pliki czy programy. Chodzi o wzbudzenie zaufania i uśpienie czujności.
- INFILTRACJA
Infiltracja rozpoczyna się w momencie, gdy złośliwe oprogramowanie infekuje urządzenie firmowe.
W jaki sposób podszywający się program może trafić na sprzęt użytkowania? Na przykład poprzez pozorne udawanie programu do otwierania zaszyfrowanych plików PDF. Użytkownik szukając takiego narzędzia, wpisuje w wyszukiwarkę pożądaną frazę, a jedna z pierwszych propozycji to zainfekowane złośliwym kodem narzędzie do otwierania właśnie takich PDFów. Użytkownik nic nie zauważa, bowiem narzędzie działa zgodnie z przeznaczeniem, a kod zostaje uruchomiony w tle. Innym przykładem może być niepozorna aplikacja „Latarka” na telefon, która potrzebuje dostępu do naszych kontaktów, wiadomości, lokalizacji, i innych. Łatwo się domyślić, że dane te mogą być przesyłane z telefonu na serwer zbierający informacje. Oczywiście nie oznacza to, że wszystkie „Latarki” są złośliwe. 😊
- WYKONANIE
Gdy malware uruchomi swój złośliwy kod, rozpoczyna się faza wykonania. Użytkownik może nawet nie zauważyć, że coś się zmieniło. Konie trojańskie mogą działać w tle, zbierając dane, takie jak informacje o naciśniętych klawiszach. Niewątpliwie służy to hackerom do pozyskania danych logowania. Dane są przesyłane na serwer cyberprzestępcy, aby mógł on zaplanować swój następny ruch.
- ZARAŻANIE
Nie każde złośliwe oprogramowanie realizuje tę fazę infekcji. Niemniej może rozprzestrzeniać się na inne urządzenia w tej samej sieci. Atak tego typu jest bardzo poważny. Inni użytkownicy sieci często nie muszą nawet otwierać programu, by ten odpalił się na ich urządzeniach.
- DEMASKOWANIE
Na szczęście istnieje koniec fazy ataku konia trojańskiego. Po zauważeniu złośliwego oprogramowania i uruchomieniu procedur cyberbezpieczeństwa rozpoczyna się proces wykrywania. Jak najszybsze rozpoczęcie tego procesu jest zawsze najlepszym sposobem na uniknięcie znaczących szkód. Poważna infekcja wymagać będzie przedłużonej fazy odzyskiwania, spowalniając lub zatrzymując pracę np. całego przedsiębiorstwa. Warto zadbać o monitorowanie systemów i sieci 24/7. Pomagają w tym procedury bezpieczeństwa i protokoły zarządzania zainfekowanym urządzeniem.
Firmy nie powinny karać pracowników, jeśli ci omyłkowo pobiorą złośliwe oprogramowanie, zwłaszcza jeśli nie przeprowadzono
szkolenia z cyberbezpieczeństwa.
- USUWANIE
Po identyfikacji, członkowie zespołu cyberbezpieczeństwa muszą usunąć złośliwe oprogramowanie i zminimalizować powstałe szkody. Złośliwe oprogramowanie jest znane z tworzenia wielu kopii samego siebie i ukrywania się w systemie plików. Zespół IT może być zmuszony do wyłączenia infrastruktury firmy, aby uniknąć dalszego rozprzestrzeniania się złośliwego kodu. Atak może być bardzo kosztowny pod względem czasu i pieniędzy. Odzyskanie danych po takim ataku jest czasochłonne, a głównym zadaniem zespołu naprawczego jest to, aby nie stracić więcej żadnych danych i usunąć całkowicie złośliwy kod. Aby zapobiec kolejnym atakom, firmy powinny mieć plan reagowania na podobne incydenty. Całkowite odzyskanie danych jest trudnym wyzwaniem w przypadku poważnych ataków.
- DZIAŁANIE NA PRZYSZŁOŚĆ
Przede wszystkim zalecane jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Przechowywane w bezpiecznych miejscach pomagają, gdy dojdzie do ataku. Dzięki kopii, zespół IT może bezpiecznie wyczyścić zainfekowane komputery, a następnie przywrócić dane właśnie dzięki zapisanej kopii.
Pamiętaj!
Głównym celem każdego trojana jest kradzież danych z sieci, którą infekuje. Aby złośliwy kod został uruchomiony, potrzebna jest nieuwaga użytkownika, który w jakiś sposób pobierze plik na swoje urządzenie. Plik stwarza pozory niewinnego, legalnego programu. Niektóre trojany potrafią samodzielnie rozprzestrzeniać się w infrastrukturze.
Jak w takim razie chronić się przed trojanami?
Oto kilka rad i wskazówek.
CO MOŻESZ ZROBIĆ:
– Zainstaluj i uruchom oprogramowanie antywirusowe i skonfiguruj do okresowego skanowania w regularnych odstępach czasu.
– Aktualizuj system operacyjny, aby uniknąć luk w zabezpieczeniach, które mogą zostać wykorzystane.
– Używaj unikalnych haseł dla każdego konta, zawierających złożoną kombinację liter, cyfr i symboli.
– Wykorzystuj firewalle (zapory ogniowe).
– Regularnie twórz kopie zapasowe plików.
CZEGO NIE POWINIENEŚ ROBIĆ:
– Otwierać podejrzanych załączników. Miej sceptyczne nastawienie do plików przesyłanych w wiadomościach e-mail.
– Unikaj odwiedzania niebezpiecznych stron internetowych, które oferują pobranie pozornie legalnego programu.
Jeśli jednak już padłeś ofiarą ataku konia trojańskiego.
Przede wszystkim nie wpadaj w panikę – jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby usunąć złośliwe oprogramowanie i nadal chronić swój komputer.
– Uruchom skanowanie programem antywirusowym, aby zidentyfikować i usunąć wszystkie złośliwe pliki.
– Uruchom pełne skanowanie systemu, aby upewnić się, że komputer jest czysty.
Wiedza na temat tego, jak działają trojany, to narzędzie, dzięki któremu możesz uniknąć padnięcia ofiarą ataku. Nauka w obszarze cyberbezpieczeństwa może pomóc Ci chronić swoje dane osobowe, zachować bezpieczeństwo prywatnego komputera jak i sieci firmowej. Wiedząc, jak usunąć złośliwe oprogramowanie z komputera zaoszczędzasz sobie i Twojej firmie wiele czasu i frustracji, a także podnosisz swoją wartość jako pracownik.
Aby zapobiec naruszeniom, firmy muszą zrozumieć, jak projektowane jest złośliwe oprogramowanie. Członkowie zespołu cyberbezpieczeństwa powinni potrafić wykryć złośliwe pliki i odpowiednio na nie reagować. Wszystko po to, aby chronić dane. Można to osiągnąć poprzez szkolenia, dzięki którym zagrożenia będą mogły być w porę identyfikowane i neutralizowane.
Dowiedz się więcej o naszych programach i o tym, jak podnosimy i zmieniamy kwalifikacje pracowników przyszłości w zakładce Nasze Kursy – Blue Team i Red Team.