Sztuczna inteligencja – jak może Ci pomóc w rozwoju w cybersecurity? 

16 maja 2024
sztuczna inteligencja

Kiedy mówimy o sztucznej inteligencji, większość osób od razu ma w głowie ChatGPT. Ale SI to nie tylko chat. Cały czas pojawiają się nowe, coraz ciekawsze narzędzia, które stają się dużym wsparciem dla użytkowników, w tym tych, zajmujących się cyberbezpieczeństwem.

Rozwój sztucznej inteligencji – możliwości edukacyjne

SI może świetnie wspomagać nas w nauce. Idealnym przykładem tego jest ChatGPT. Często nie wiemy nawet, jakie zadać pytanie w Google. Ale chat? Działa on inaczej. Tam możemy opisać problem, wskazać mniej więcej czego oczekujemy, a on podsunie nam kilka propozycji. Weźmy dla przykładu poszukiwanie narzędzi, gdzie chat często nie ma sobie równych. Chcemy wykonać konkretną operację, dla przykładu znaleźć podatności na stronie internetowej. Chat bez problemu wskaże nam narzędzia, które przydadzą się podczas tego procesu, a jednocześnie podsunie wskazówki na temat ich wykorzystania.

Jednak nie tylko chat jest tutaj pomocny. Na kursie cybersecurity HackerU mamy własny system TDX Arena, na którym są m.in. laboratoria, zadania z maszynami do „włamania”, czy quizy. Z areną jest zintegrowany asystent SI – czyli właśnie taki ChatGPT, któremu można zadawać pytania i uzyskiwać odpowiedzi. Tyle że nasz „chat” jest zaprojektowany typowo pod kątem cyberbezpieczeństwa 😊

Sztuczna inteligencja jako narzędzie cyberspecjalisty

Ok, ale co kiedy naukę mamy już za sobą? AI w dalszym ciągu z nami pozostaje. Często jest zintegrowane z technologiami, z których korzystamy. Weźmy na przykład systemy typu EDR – Endpoint Detection And Response. Jest to super rozwiązanie do ochrony urządzeń końcowych, które m. in. monitoruje podejrzane aktywności. SI pojawia się w coraz większej ilości rozwiązań związanych z cyberbezpieczeństwem, znacznie wspomagając naszą pracę.

sztuczna inteligencja w cybersecurity

Mamy też w dalszym ciągu możliwość korzystania z modeli SI np. do pisania kodu. Tutaj z dnia na dzień robi się tylko ciekawiej, a modele te są obecnie na tyle zaawansowane, aby większość trywialnych zadań związanych z programowaniem wykonać w części, bądź czasem nawet w całości za nas. Skoro jesteśmy już przy modelach związanych z programowaniem, warto tu wspomnieć przy okazji o możliwości analizy kodu pod względem podatności. Istnieje wiele modeli, które z tego typu zadaniami radzą sobie całkiem nieźle. Ostatnio nawet słyszałem o próbie stworzenia swojego rodzaju „kombajnu”, który będzie w stanie na podstawie naszego opisu właściwie stworzyć projekt: napisze, sprawdzi i poprawi kod, a również np. pobierze potrzebne dane z internetu. 

AI w praktyce na co dzień 

A jak to wygląda w praktyce na moim przykładzie? Weźmy mojego laptopa. Urządzenie, które jest najlepszym przyjacielem każdego pracującego w cybersecurity, w tym przypadku jest niemal dosłownie „przyjacielem”. Jest to kilkuletni, gamingowy laptop, na którym m.in. uruchamiam lokalnie modele SI. Lokalnie, co oznacza że model jest uruchomiony na moim urządzeniu i wszystkie dane, które przetwarza, również na nim pozostają.

Niezależnie, czy potrzebuję przyspieszyć swoją pracę i szybko wygenerować kilka komend, które skopiuję do terminala, czy napisać na szybko jakiś mały program – SI zrobi to za mnie. Mało tego. Skoro wszystko działa bezpośrednio na laptopie, oznacza to, że nawet w sytuacjach, gdy mógłbym nie mieć dostępu do internetu, w dalszym ciągu mam dostęp do mojego „super inteligentnego przyjaciela” i mogę mu zadawać pytania, na które akurat potrzebuję odpowiedzi.

AI w cyberbezpieczeństwie

Na kursach HackerU wszyscy jesteśmy tego świadomi – SI w obecnych czasach stanowi nieodłączny element naszej pracy, dlatego już na początku kursu pojawiają się tematy z nim związane. Jednak nie jest to tylko teoria. Mówimy owszem czym jest sztuczna inteligencja i jak działa, ale przede wszystkim pokazujemy ciekawostki i narzędzia ze świata AI. 

Przedstawiłem tylko niektóre z przykładów zastosowania. Sztuczna inteligencja pozostanie z nami już na zawsze. Choć człowieka nie zastąpi, będzie świetnym kompanem w pracy (i nie tylko). Dlatego warto się z nią zaprzyjaźnić i cały czas poszukiwać nowych narzędzi, które mogą nam wiele ułatwić.