Program Blue Team Specialist czyli jak wygląda bootcamp

1 lutego 2023

Wyobraź sobie taki oto scenariusz. Przychodzisz do pracy i jak zwykle zaczynasz dzień, parzysz kawę, włączasz komputer, uruchamiasz system, chcesz sprawdzić wiadomości. Napotykasz pierwszy problem, bowiem system odmawia współpracy, a na ekranie widnieje uroczy napis: „zostałeś zhakowany”. To oczywiście dość uproszczony przykład obrazujący sytuację krytyczną. Co wtedy? 

Każde naruszenie zabezpieczeń systemu firmy, to potencjalne zagrożenie związane z wyciekiem danych. Od list kontrahentów, poprzez hasła i dane do logowania, aż na firmowym know how kończąc. Poza stratą danych, firma zostaje narażona na utratę reputacji i zaufania klientów. Od zeszłego roku liczba cyberataków zdecydowanie zwiększyła się, a w samej tylko Polsce między lipcem a październikiem 2022 wzrosła o około 100%. Poza wizerunkowymi aspektami, organizacje narażone zostają na olbrzymie koszty związane z np. odbudową systemu, zapłaceniem odszkodowań czy też kar wynikających z nieskutecznej polityki bezpieczeństwa, a nawet z powodu wymuszeń finansowych, do których posuwają się hakerzy. Warto również dodać, że ofiarami takich ataków coraz częściej padają również średnie i małe organizacje, co oznacza, że każda firma potencjalnie może zostać ofiarą ataku cybernetycznego. Należy zadać siebie pytanie: „czy faktycznie, firma jest bezbronna”?  

Cyberbezpieczeństwo zyskuje na znaczeniu

Teraz zdecydowanie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, należy zająć się zabezpieczeniem organizacji od środka. Dostęp do wykwalifikowanego specjalisty ds. cyberbezpieczeństwa jest obecnie na wagę złota. Taka osoba nie tylko chroni wrażliwe dane firmowe, ale również dba o integralność systemów wykorzystywanych w codziennej pracy organizacji. Cyberbezpieczeństwo to zadanie wielopoziomowe, wymagające szczegółowej wiedzy i konkretnego zestawu umiejętności. Co więcej, można do niego podchodzić z różnych stron. Jedną z nich jest perspektywa Blue Team Specjalisty, czyli działanie na rzecz bezpieczeństwa od środka systemu. 

Czym tak właściwie zajmuje się Blue Team Specialist?  

🛡 zabezpieczaniem dostępu do usługi wewnątrz firmy; 

🛡 utrzymywaniem aktualności systemów i edukacją z zakresu bezpiecznego korzystania z nich; 

I crème de la crème… 

🛡 reagowaniem na CVE, czyli identyfikowanie wszystkich znanych podatności i zagrożeń systemów, na których pracuje. 

Kto może zostać Blue Team Specjalistą? 

Teoretycznie każdy, praktycznie ten kto: 

🔵 wykazuje się kreatywnym podejściem do rozwiązywania problemów i budowania nowych środowisk; 

🔵 rzetelnie podchodzi do ciągłego podnoszenia kompetencji i jakości dostarczanych rezultatów; 

🔵 rozwija swoją ciekawość i wiedzę o najnowszych technologiach i zagrożeniach; 

🔵 potrafi pracować w zespole i komunikować o zadaniach.  

Specjalista Blue Team to osoba pracująca metodycznie, ale i potrafiąca wykazać się pewną dozą świeżego spojrzenia na swoje codzienne zadania. Wykonywana przez nią praca wiąże się z odpowiedzialnością, a niekiedy nawet presją. Tym samym, by udźwignąć ciężar obowiązku, firmowy specjalista od cyberbezpieczeństwa powinien mieć zawsze aktualną wiedzę i praktyczne przeszkolenie.  

Gdzie można zdobyć wiedzę fachową? 

W sieci dostępnych jest sporo kursów z zakresu cybersecurity, jednak we większości podchodzą one do tematu z różnych stron i nie są sobie równe. Może to wynikać z przeróżnych czynników. Przede wszystkim sam zakres tematu jest bardzo obszerny i watro to przyznać szczerze, tydzień, a nawet miesiąc, to zdecydowanie za krótko, by zgłębić temat. Kolejny czynnik to fachowa wiedza przekazywana przez ekspertów. Kim jest ekspert? Jak to zweryfikować? Czy oferowane w sieci kursy faktycznie prowadzone są przez znawców tematu? Metodyka nauczania ma znaczenie? Jak wygląda odpowiednie środowisko do nauki? Zajęcia prowadzone są przez Internet i mają charakter czysto teoretyczny? A może kursanci dostają gotowe szablony działania? Ostatnim i najczęściej zauważalnym elementem jest koszt kursu. W tym aspekcie można znaleźć sporo różnorodności, od tanich do drogich kursów.  

Jak ocenić, czy kurs jest wartościowy? Jakie kryteria wziąć pod uwagę? 

Dróg do zdobycia wiedzy jest bardzo wiele, a tym co je przede wszystkim odróżnia jest czas. Samodzielne zdobywanie wiedzy? Pewnie! Tylko warto pamiętać, że będąc „zielonym” w temacie cyberbezpieczeństwa, na szukanie odpowiednich i wartościowych materiałów, trzeba przeznaczyć sporo czasu. Na samym początku ścieżki, jak we większości specjalistycznych dziedzin, warto skorzystać z wiedzy mentora. Ugruntowane podstawy, wskazanie kierunków czy możliwość szybkiej weryfikacji nasuwających się pytań, to jedne z plusów. Tu z olbrzymią pomocą przychodzą kursy, które oczywiście nie są sobie równe. Warto zwrócić uwagę na narzędzia i zaplecze, jakimi dysponuje autor kursu. Czy jest uznawany w branży? Jak wygląda oferowany program nauczania? Kim są wykładowcy? Czym kończy się oferowany kurs? Aż wreszcie, ile trwają same zajęcia? Odnosząc się do wszystkich wymienionych wcześniej elementów, warto zacząć od zadania sobie kardynalnego pytania: „czego oczekuję”? 

Co w takim razie mogą zrobić ci, którzy zaledwie interesują się tematami IT, nie mają przygotowania kierunkowego, chcą wejść w tę, dla nich nową branżę, ale nie chcą by proces trwał więcej niż rok?  

W takim przypadku polecamy kurs Blue Team Specialist. W oparciu o najnowsze trendy jak i wiedzę izraelskich specjalistów, stworzyliśmy kurs przeznaczony właśnie dla takich osób. 

Benefity 

Nasi słuchacze dostają bogate kompendium wiedzy z zakresu Blue Team Specialist, stworzone z myślą o osobach, nieposiadających wykształcenia kierunkowego. Regularne aktualizowanie informacji sprawia, że przedstawiana teoria to zawsze najaktualniejsza wiedza połączona z praktycznymi rozwiązaniami. Prowadzący zajęcia polscy trenerzy, to osoby pracujące w branży cybersecurity, ze sprawdzoną za pomocą dwuetapowego izraelskiego egzaminu wiedzą z tego zakresu. W prowadzonych przez nas zajęciach biorą udział trener i dwóch asystentów, wszystko po to, by jak najsprawniej przedstawić omawiany temat. Jako firma międzynarodowa zadbaliśmy również o autorską platformę do prowadzenia ćwiczeń – TDX Arena. Dzięki temu narzędziu kursanci w bezpiecznych warunkach mogą doskonalić swoje praktyczne umiejętności, a dzięki urozmaiconej skali trudności zamieszczonych tam zadań, każdy słuchacz znajdzie wyzwanie dla siebie.  

Szczegóły kursu Blue Team

Sam program to 595 godzin wykładów online na żywo, symulacyjnych ćwiczeń i pracy w wirtualnych laboratoriach, podzielony na dwie części – Kurs Intro i Kurs Główny. Całość składa się z tematycznych modułów, rozpoczynanych od Kursu Intro, podczas którego słuchacze zapoznają się z fundamentami cybersecurity. Zasady badania poziomu bezpieczeństwa, właściwe zarządzanie danymi, ataki sieciowe, zarządzanie błędami to niektóre z poruszanych tematów w trakcie 30-godzinnej części wstępnej. Po zdaniu egzaminu kończącego tę część, słuchacz może przystąpić do Kursu Głównego. Tu tematy zostają już znacząco pogłębione. Bezpieczeństwo sieci, analiza ruchu i komunikacja, czyli: systemy operacyjne Windows i Linux oraz ich bezpieczeństwo; cykl cyberataków, środki zaradcze i techniki obrony; polityka bezpieczeństwa i uwierzytelnianie; protokół dynamicznego sterowania hostami (DHCP), Internet; protokół internetowy (IP), routing i podsieć; VLAN i Trunk Bezpieczeństwo aplikacji internetowych; teoria gier w celu zapobiegania i łagodzenia ataków.

Ostatni moduł to analiza danych pod kątem reagowania na incydenty, techniki śledcze oraz pozyskiwania z nich danych. To zaledwie ułamek tego, co przygotowaliśmy w części głównej kursu. Jeśli chcesz poznać szczegółowy program, znajdziesz go tu PROGRAM KURSU BLUE TEAM SPECIALIST. W programie zawarliśmy moduł poświęcony doradztwu kariery, gdzie wspieramy naszych słuchaczy w odpowiednim zaprezentowaniu się na rynku pracy, w przeprowadzeniu rozmów sterowanych, aż wreszcie w poszukiwaniu pracy w branży cybersecurity. W porównaniu z innymi kursami, nasz ma najtańszą cenę za godzinę i jest on najdłuższy. Nie zwlekaj, umów się z nami na rozmowę i już dziś zapisz na kurs!