Kryzys na rynku pracy – jak odnaleźć się w branży IT w 2024 roku?
Od pewnego czasu, zarówno w analizach ekspertów, jak i „w kuluarach” mówi się o kryzysie w branży IT, jednej z branż, która dotychczas była odporna na załamania. Co możesz zrobić, żeby zabezpieczyć swoją przyszłość zawodową? Czy rzeczywiście wszyscy pracownicy IT mają się czego obawiać?
Branża IT vs. Cybersecurity
Wiele nawet największych firm zredukowało etaty, przez co liczba ofert pracy uległa widocznej redukcji. W raporcie HackerU i Devire, specjaliści i podają, iż „2023 roku liczba ofert pracy dla profesjonalistów IT zanotowała spadek, jednak eksperci związani z cyberbezpieczeństwem wciąż cieszą się wysokim zainteresowaniem na rynku pracy. Wzrost częstotliwości cyberataków skłania przedsiębiorstwa do intensywnych inwestycji w ten obszar. Wśród najbardziej poszukiwanych specjalistów znajdują się analitycy, inżynierowie i architekci, zwłaszcza ci, którzy posiadają doświadczenie w dostarczaniu kompleksowej ochrony przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego”.
Według raportu, trudności w IT nie dotyczą zatem całej branży, nadal pozostają obszary, które są odporniejsze na załamania i bardziej przyszłościowe.
Cyberbezpieczeństwo – droga zawodowa z perspektywami
Prognozuje się, że w 2024 roku trend dotyczący utrzymującego się wysokiego zapotrzebowania na wykwalifikowanych specjalistów się utrzyma, szczególnie na ekspertów i architektów cyberbezpieczeństwa, którzy są odpowiedzialni za projektowanie rozwiązań bezpieczeństwa w organizacjach.
Obiecująco prezentują się także zarobki w bezpieczeństwie cybernetycznym. Doświadczeni specjaliści na stanowiskach, takich jak Cyber Security Engineer, Cloud Security Engineer czy Network Security Engineer, mogą liczyć na wynagrodzenie w przedziale 20-30 tys. zł brutto miesięcznie (na UOP).
Szansa na przebranżowienie z głową
Masz wcześniejsze doświadczenie z IT? Działa to tylko na Twoją korzyść! Jeżeli Twoje dotychczasowe stanowisko jest zagrożone, możesz temu przeciwdziałać. Masz świetne podstawy do tego, żeby rozpocząć naukę cybersecurity! Pamiętaj, nie zaczynasz od zera, dzięki czemu masz jeszcze większe szanse na osiągnięcie sukcesu i przebranżowienie. Cyberbezpieczeństwo wymaga pasji i zaangażowania, a podstawy z branży technologicznej, dadzą Ci przewagę zarówno w nauce, jak i późniejszym odnalezieniu się w nowej rzeczywistości.
Chcesz spróbować swoich sił i zdobyć nowe, cenione przez pracodawców umiejętności?
Skontaktuj się z naszymi Doradcami ds. Kariery! Darmowe porady planowania kariery pozwolą Ci przeanalizować Twoje mocne strony pod okiem profesjonalistów, dopasować je do odpowiedniej ścieżki i odkryć swój potencjał.
Skorzystaj już teraz!