Studia z cyberbezpieczeństwa – czy warto?

29 sierpnia 2023

Jeżeli stoisz przed wyborem swojej drogi zawodowej i cybersecurity jest jedną z możliwości, którą rozważasz, dobrze trafiłeś! Przedstawimy plusy i minusy studiów cyberbezpieczeństwa oraz inne możliwości związane z edukacją w tej dziedzinie.  

studia cyberbezpieczeństwo - czy warto

Spis treści:

  1. Czy cybersecurity jest dla mnie?
  2. Cyberbezpieczeństwo studia
  3. Alternatywy dla studiów z cyberbezpieczeństwa
  4. Szkolenie z bezpieczeństwa cybernetycznego
  5. Studia z cyberbezpieczeństwa – czy warto?

Czy cybersecurity jest dla mnie?

Wiele osób zaraz po maturze dokonuje wyboru, czy i gdzie będzie kontynuować edukację. Istotna jest również kwestia, co będzie tematem edukacji. Analiza kierunków z uwzględnieniem zapotrzebowania specjalistów na rynku może zaprowadzić prostą ścieżką do IT, a konkretnie cybersecurity. Eksperci w branży cały czas są poszukiwani, a w związku z postępującym rozwojem technologii, popyt nie maleje. Według raportu Huntly.ai „Ranking najbardziej poszukiwanych stanowisk IT” Cybersecurity Engineer jest na 4 miejscu w rankingu stanowisk w IT, na które jest największe zapotrzebowanie.  

Bezpieczeństwo cybernetyczne może być dobrym wyborem, jeżeli potrafisz myśleć analitycznie, interesujesz się IT, jesteś kreatywny, a w rozwiązywaniu zagadek nie masz sobie równych 😉

Cyberbezpieczeństwo studia

Jedną z dróg jaką możesz wybrać, żeby zacząć kierować swoją przyszłością w tym kierunku, są studia z cyberbezpieczeństwa. Przedmioty zdawane na maturze, które są najczęściej wymagane przez uczelnie to: fizyka, informatyka, matematyka, biologia, chemia, język polski, język obcy, więc najbardziej „cenne” są przedmioty ścisłe. Miasta, w których znajdują się uczelnie z kierunkiem studiów cyberbezpieczeństwa – Warszawa, Kraków, Wrocław czy jako specjalność/kierunek kształcenia dostępne są chociażby w Poznaniu i Katowicach.

Cyberbezpieczeństwo to studia inżynierskie trwające od 3 do 4 lat oraz 1,5 roku studiów magisterskich. Dostępne na rynku są także studia podyplomowe z cyberbezpieczeństwa.

cyberbezpieczeństwo studia - student cybersecurity

Alternatywy dla studiów z cyberbezpieczeństwa

  • Samodzielna nauka

Jedną alternatywą dla studiów z cyberbezpieczeństwa jest samodzielne zdobywanie wiedzy. Z dostępnych w sieci materiałów i książek edukacyjnych można dowiedzieć się w tych czasach niemalże wszystkiego. Eksperymentowanie i uczenie się na błędach, na pewno przyniesie wiele cennych lekcji.

Niestety ta opcja ma dużo minusów. Ucząc się nowego zagadnienia nie mamy poglądu na to, jak mało czy dużo już umiemy, w jaką stronę pokierować swoją nauką oraz czy to co robimy ma sens i przełożenie na rzeczywistość w branży. Brak zewnętrznej motywacji i mentora może dodatkowo zniechęcać do dalszej nauki i wgłębiania się w zagadnienie.

  • Kurs cybersecurity

Uważasz, że studia nie są dla Ciebie, jednak chciałbyś zdobyć wiedzę i, przede wszystkim, umiejętności? Dobrą alternatywą dla studiów z cyberbezpieczeństwa, może być kurs cybersecurity. W krótszym czasie, bo już od 6 do 11 miesięcy, przyswoisz wiedzę niezbędną do rozpoczęcia pracy w branży.

Zajęcia prowadzone są przez praktyków – Trenerzy to nie tylko wykładowcy, lecz przede wszystkim osoby na co dzień zajmujące się cyberbezpieczeństwem. Dzięki nauce od osób zawodowo zajmujących się cyberbezpieczeństwem, masz szansę szybciej poznać najważniejsze praktyki i kulisy pracy, a nie jedynie teorię.

Szkolenie z bezpieczeństwa cybernetycznego

Kurs cybersecurity różni się pod wieloma względami od tradycyjnych studiów cyberbezpieczeństwa. Szkolenie odbywa się online na żywo, więc możesz uczyć się w dowolnym miejscu, tak jak lubisz najbardziej. Jeżeli chcesz nie tylko uczyć się, ale poświęcić swój czas na inne projekty, mamy dobre wieści, gdyż są to szkolenia cyberbezpieczeństwa online.

Program dostosowany jest także do osób bez wcześniejszego doświadczenia. Jednak uprzedzamy – będzie intensywnie! 😊 Kurs Intro, gdzie poznasz podstawowe zagadnienia cybersecurity to 30 godzin nauki. Jest to świetna okazja do przetestowania, czy forma kursu jest dla Ciebie odpowiednia oraz czy chcesz kontynuować swoją przygodę. Gdy poznasz podstawy i podejmiesz decyzję o kontynuacji, następnym krokiem jest Kurs Główny. To aż 565 godzin edukacji, skupionej na praktycznym podejściu.

cyberbezpieczeństwo studia - kursanci cybersecurity

Istotne jest, że Kurs Red Team jest prowadzony we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim, a Kurs Blue Team we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim. Absolwent szkolenia otrzymuje certyfikat poświadczony przez jedną z najlepszych uczelni w Polsce i ceniony na rynku pracy.

Dla wielu osób dodatkowym plusem może być to, że nie ma ograniczeń, jeżeli chodzi o uczestniczenie w kursie. Za zgodą opiekunów, już po ukończeniu 16 roku życia można rozpocząć naukę na szkoleniu. Nieograniczone jest także uczestnictwo względem poprzedniej edukacji – nawet jeżeli nie zdawałeś matury z informatyki, fizyki czy innych przedmiotów ścisłych, nie przekreśla to Twojego uczestnictwa. Najważniejsze jest zaangażowanie i chęć zdobywania wiedzy – wierzymy w potencjał drzemiący w naszych kursantach.

Wymagania niezbędne do rozpoczęcia kursu:

  • zainteresowanie branżą IT,
  • dostęp do komputera i Internetu,
  • chęć zmiany i determinacja,
  • znajomość języka angielskiego na poziomie B2.

Studia z cyberbezpieczeństwa – czy warto?

Istnieje wiele możliwości rozpoczęcia pracy w cybersecurity. Na pytanie, czy to właśnie „studia cyberbezpieczeństwa są dla mnie?” musisz odpowiedzieć sam 😉 Każdy z wyborów ścieżki kształcenia charakteryzuje się innymi cechami i wiąże się z nieco innym modelem przyswajania wiedzy i umiejętności. Zatem, studiowanie cyberbezpieczeństwa – czy warto? Jeżeli cenisz sobie akademickie podejście, a także „klasyczny” tryb nauczania studia cyberbezpieczeństwa mogą być dla Ciebie.

Chcesz zdobyć umiejętności w krótszym czasie, zależy Ci na elastyczności i praktycznym podejściu? Wybierz kurs cybersecurity Blue Team lub Red Team, gdzie zostaniesz przygotowany do wejścia do branży zarówno pod względem teoretycznym, jak i praktycznym.

Cyberbezpieczeństwo jest ekscytującym i pełnym wyzwań kierunkiem zawodowym. Jeżeli chcesz przetestować, czy bezpieczeństwo cybernetyczne Cię zainteresuje, nie musisz decydować się od razu na duże zobowiązania – sprawdź 30 godzinne kursy wstępne. Dzięki temu łatwiej podejmiesz decyzję o tym, w jaki sposób może wyglądać Twoja edukacja w kierunku cybersecurity i czy studia są dla Ciebie.