Wyzwania związane z rolą kobiet w cyberbezpieczeństwie
Europa boryka się ze znacznym niedoborem specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa (ok. 4 mln pracowników, Światowe Forum Ekonomiczne, 2024 r.), ale jednocześnie nie wykorzystuje się ogromnej puli talentów. Pomimo rosnącego zapotrzebowania na specjalistów IT, tylko co piąty specjalista ICT to kobieta, a tylko jedna trzecia absolwentów STEAM to kobiety, zgodnie z raportem 2023 Women in the Digital Sector. Ta dysproporcja nie tylko uwypukla różnice w traktowaniu kobiet i mężczyzn, ale także odzwierciedla straconą szansę na obsadzenie stanowisk IT utalentowanymi kobietami, które mogłyby pomóc w rozwiązaniu problemu niedoboru umiejętności i specjalistów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.
Aby zaradzić tej sytuacji, warsztaty „Wyzwania związane z przywództwem kobiet w cyberbezpieczeństwie” zgromadziły ekspertki IT i liderki, aby zbadać bariery, jakie napotykają kobiety w wejściu na rynek cyberbezpieczeństwa i rozwoju w nim. Wydarzenie, zorganizowane przez CyberAgent, koncentrowało się na strategiach promowania większej integracji i wykorzystania ogromnego potencjału kobiet w tym kluczowym sektorze, a także prezentowało przykłady dobrych praktyk.
Wydarzenie moderowała Saskia Brugman, koordynatorka ds. partnerstwa strategicznego i działań Women4Cyber.
Wnioski z projektu CyberAgent
Dr Renata Danielienė, koordynatorka projektu CyberAgent, podzieliła się spostrzeżeniami z najnowszego badania luki w umiejętnościach w zakresie cyberbezpieczeństwa przeprowadzonego w ramach projektu. W badaniu wzięło udział 190 przedstawicieli sektora edukacji z krajów partnerskich na temat luki w umiejętnościach w zakresie cyberbezpieczeństwa, programów nauczania i wyzwań związanych z angażowaniem kobiet. Jeśli chodzi o wyzwania stojące przed kobietami, respondenci byli zdecydowanie przekonani, że głównymi barierami utrudniającymi kobietom wejście na rynek IT i cyberbezpieczeństwa są stereotypy społeczne i brak informacji na temat możliwości rozwoju kariery. Ponadto jako jedno z głównych wyzwań respondenci wskazali brak mentoringu, wzorców do naśladowania i elastycznych warunków pracy.
„Aby przyczynić się do rozwiązania tych problemów, musimy stworzyć bardziej integracyjne środowisko i oferować szkolenia na różne tematy związane z cyberbezpieczeństwem” – powiedziała dr Renata Danieliene – „Programy mentorskie, kobiece wzorce do naśladowania i sieci wsparcia są niezbędne, aby więcej kobiet postrzegało cyberbezpieczeństwo jako realną ścieżkę kariery”.
Dr Renata Danielienė została zaproszona do zapoznania się z raportem z projektu „Cybersecurity Change Agent Training Needs Assessment Report for SMEs”, który jest dostępny w języku angielskim i językach krajów partnerskich projektu, w celu lepszego zrozumienia badań nad luką w umiejętnościach w zakresie cyberbezpieczeństwa, zidentyfikowanymi wyzwaniami i niedostateczną reprezentacją kobiet.
Globalna perspektywa roli kobiet w cyberbezpieczeństwie
Lessie Skiba, Dyrektorka ds. Globalnego Zasięgu i Zaangażowania Partnerów w Cyber Readiness Institute, podczas swojej prezentacji skupiła się na ludzkich zachowaniach i przywództwie w organizacjach. Lessie Skiba podkreśliła, że kobiety mogą przyczynić się do kształtowania kultury cyberbezpieczeństwa w firmach, ponieważ ich umiejętności często pomagają tworzyć bardziej elastyczne i inkluzywne środowiska. Prelegentka podkreśliła, że kobiety stanowią zaledwie 26% globalnych siły pracowników zajmujących się cyberbezpieczeństwem, ale te, które ugruntowują swoją pozycję w tej dziedzinie, często utrzymują swoje stanowiska dłużej niż mężczyźni. Podkreśliła również, że kobiety mają silne umiejętności komunikacyjne, które mogą pomóc w zmianie zachowań organizacyjnych i promowaniu przyjęcia praktyk w zakresie cyberbezpieczeństwa, niezależnie od ich doświadczenia technicznego.
Lessie Skiba przedstawiła również Program Gotowości Cybernetycznej, bezpłatny zasób, który ma pomóc małym i średnim przedsiębiorstwom we wdrażaniu kluczowych strategii cyberbezpieczeństwa, takich jak zarządzanie hasłami i zapobieganie oszustwom. Program Cyber Readiness jest dostępny w 4 językach, w tym w języku angielskim.
Hiszpania w centrum uwagi: sytuacja kobiet w cyberbezpieczeństwie
Jeimy Poveda, specjalistka ds. prywatności i praw cyfrowych, dyrektorka ds. Dataseg.es i członkini zarządu organizacji Women in STEAM Empowerment Canarias w Hiszpanii, podkreśliła, że kobiety w tym sektorze stanowią zaledwie 25% wszystkich specjalistów, a zmiany zachodzą bardzo powoli – odsetek kobiet wzrósł zaledwie o 1% rocznie. Chociaż kierunki STEM (nauki ścisłe, technologia, inżynieria i matematyka) stają się coraz bardziej popularne wśród kobiet w Hiszpanii, wiele z nich nadal nie wybiera cyberbezpieczeństwa jako ścieżki kariery.
Jeimy Poveda przedstawiła statystyki związane z udziałem kobiet w cyberbezpieczeństwie:
- Tylko 18% absolwentów uniwersytetów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa w Hiszpanii to kobiety, co wskazuje, że przyszła siła robocza jest nadal bardzo nieproporcjonalna pod względem płci.
- Tylko 6,9% hiszpańskich firm wskazuje, że ich pracownicy zajmujący się cyberbezpieczeństwem są równo rozłożeni między mężczyznami i kobietami, podczas gdy 46% firm przyznaje, że w tej dziedzinie pracuje znacznie więcej mężczyzn niż kobiet.
Jeimy Poveda przedstawiła projekt WISE Canarias „Canary women in STEAM Talent Map”, który jest poświęcony kobietom pracującym w dziedzinach STEM. Projekt ma na celu zwiększenie widoczności kobiet i pomoc w uznaniu ich za potencjalne liderki. Inicjatywa ta ma na celu zainspirowanie kobiet i dziewczyn do wyboru kariery w STEM poprzez zwrócenie uwagi na regionalne wzorce do naśladowania i liderki, których osiągnięcia mogą służyć jako przykład.
Jeimy Poveda podkreśliła, że ta inicjatywa nie jest skierowana tylko do najbardziej znanych lub rozpoznawalnych kobiet – projekt ma na celu pokazanie jak największej liczby różnorodnych kobiet, które pracują w STEM i cyberbezpieczeństwie, w tym tych, które dopiero rozpoczynają swoją karierę.
Wnioski i wezwanie do działania
Podczas wydarzenia podkreślono, że równowaga płci w dziedzinie cyberbezpieczeństwa jest kluczowym czynnikiem zapewniającym innowacyjność i lepszą ochronę przed rosnącymi zagrożeniami cybernetycznymi. W ramach projektu CyberAgent planowane jest zorganizowanie większej liczby podobnych seminariów poświęconych rozwojowi specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa w całej Europie. Kolejne wydarzenie projektowe planowane jest za kilka miesięcy. Dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej o wynikach badań i nadchodzących wydarzeniach, odwiedźcie stronę projektu CyberAgent www.cyberagents.eu oraz media społecznościowe.
Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu CyberAgent, którego celem jest nie tylko sprostanie kluczowym wyzwaniom związanym z cyberbezpieczeństwem, ale także promowanie integracyjnego środowiska, w którym kobiety mogą się rozwijać i z powodzeniem ugruntować swoją pozycję w tej dziedzinie.
Prezentacje:
Spostrzeżenia z projektu CyberAgent, Renata Danieliene
Kobiety w cyberprzestrzeni: poruszanie się po wyzwaniach związanych z gotowością cybernetyczną, Lessie Skiba
Hiszpańskie kobiety w cyberbezpieczeństwie, Jeimy Poveda
Nagrania wideo prelegentów seminarium:
Więcej informacji: www.youtube.com/@CyberAgentEU
Koordynator projektu: Wydział Kowieński Uniwersytetu Wileńskiego.
Kierownik projektu: dr Renata Danielienė, Instytut Nauk Społecznych i Informatyki Stosowanej.
renata.danieliene@knf.vu.lt
Finansowany przez Unię Europejską. Wyrażone poglądy i opinie są jednak wyłącznie poglądami i opiniami autora (autorów) i niekoniecznie odzwierciedlają te dane Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Ani Unia Europejska, ani EACEA nie mogą być za nie pociągnięte do odpowiedzialności.